13. Ročník na téma

50 dní pro roztroušenou sklerózu

5. – 29. listopadu 2015

Galerie Českého rozhlasu
Vinohradská 12, Praha 2

Milí autoři a návštěvníci Cesty za duhou,
je pro nás radostí znovu se sejít nad společnou prací. Skutečnost, že se jedná již o třináctý ročník výstavy prozrazuje, že se podařilo dát dohromady soudržné společenství lidí, kteří chtějí tvořit a o radost ze své tvorby se dělit s ostatními. Každým rokem navíc přivítáme několik nových autorů. Třináct let není málo – Cesta za duhou je dlouhodobý a smysluplný projekt.
Jelikož je letos laskavým hostitelem výstavy Český rozhlas, rozhodly jsme se jako volnou inspiraci k tvorbě nabídnout téma „ROZHLAS“. Mile nás překvapilo, kolik prací se tohoto tématu dotklo – především v psaném slově.
Jsme rády za momenty s vámi. Jsme rády, že se všichni na chvilku setkáme během vernisáže (my máme možnost s vámi strávit delší čas i během příprav, a tím víc poznat vaše příběhy skrze vaše díla) a strávíme tak společně čas, který je pro všechny z nás obohacující.

Veronika Bratrychová a Klára Zápotocká
Kurátorky výstavy Cesta za duhou

Úvodní slovo

Autoři

Toto tričko je děláno síťovou metodou. Mám ráda ruční práce, ale moje prsty mě už moc neposlouchají a tak jsem moc ráda, že mi s tímto tričkem pomohla moje kamarádka Alena a to je výsledek naší společné práce.

bajerova-1

Sovy, ručně šitá textilní dekorace

 Je třeba najít něco, k čemu je možné se vrátit.
Je třeba najít něco, k čemu je třeba se vrátit.
A zatím to jde.
Sice trochu jinak, ale jde jen o to najít cestu.
A tak hledám (času mám dost). Pořád je co říct.
A jsem rád.
A jsem překvapený.
A jsem…
Když se k něčemu starému přidá něco nového,
může vzniknout něco úplně nového.

Hlavička utvoří slovíčka a vznikne některá básnička : )

Přeji všem hlavně co nejvíc zdraví.

ZÁCLONKA
Ruce zvedám vzhůru,
to záclonku věším.
Blíž k nebeskému kůru,
se z výsledků těším.
Na žebříku stojím,
občas balancuji.
Života se nebojím
a dále pracuji.

MADLENKA
Sedí doma Madlenka,
naproti ní pálenka.
Už, už by se napila,
hle – mysl se vzchopila.
Tak se problém neřeší,
s nadhledem je to lepší.
Madlenka ven vyráží,
vzduch a slunce – nejlepší službu jí prokáží.

STARÝ STROM
V lese je starý strom,
vichr s ním cloumá.
Snad chudák vydrží,
k zemi se nesloží.
V lese je starý strom,
vichřici odolal.
Držel se z posledních sil,
přírodní živel tak sám porazil.

Sarah – ochránkyně zdraví

Ochotně zapouštím barvy do hedvábí.
Při pohledu z okna mne myšlenka svádí,
zmizet pryč z pokoje – pryč ze čtyř stěn,
jen okno otevřít a vyletět ven.
Vznášet se vysoko nad oblaky,
svobodně létat nad mořem spolu s ptáky.
V Africe se sklouznout po krku žirafám,
ve větvích se schovávat malým gorilám.
S gepardy závodit v běhu savanou,
v pralese přeskakovat stromy s liánou.
Co já to vlastně povídám?
Že nemusíš být nikdy sám.
Záleží na tobě, zda budeš snít,
ve světě snů všechno můžeš mít.
A já? Pár roků přibylo,
stárnu a se mnou vnoučata,
s létem se další narodilo,
ten bude honit jednou děvčata.
Našla jsem nové přátele
a přestaly jsme se tvářit kysele.
Na jaře zahrádku mám samý květ,
motýli přiletěli a hýří barvami.
Pro dnešek se loučím,
ale zas přijdu za vámi.

hylanova-1

V letošním roce, nechci psát o sobě a roztroušené skleróze, ono vlastně není ani co psát, jen snad, že už jsme si to spolu vyřešily, já ji už nepotřebuji a ona to respektuje : )
Raději bych vám představila jinou část svého já, své fotografie a kousek pohádky. Pohádky o vodě, o největším daru, který nás provází od narození až do smrti. K oběma svým zálibám jsem se dostala právě díky RS. A pak, že RS jen bere, mně víc dává, než kdy vzala.

Příběhy ze života vodních kapek
V jednom nádherném nekonečném vesmíru, kde nedohlédnete z jednoho konce na druhý ani tím největším dalekohledem, žije nádherná modrá planeta. Ta planeta se jmenuje Země. Země nosí krásné modré šaty, které jsou velmi výjimečné, tvoři je totiž milióny a miliony malých vodních kapek, které se třpytí, lesknou a blýskají. Kapičky jsou nerady samy, a proto se shlukují a vytvářejí oceány, moře, řeky, říčky, jezera a rybníčky a najdete je i v bazénech, umyvadlech a vanách, ale také je najdete v dešti a ve sněhu, a všude tam spolu dovádějí a hrají si.
Vodní kapky nejsou jen na povrchu Země, nacházejí se i nad povrchem, ve vzduchu, kde létají okolo Země na obláčcích, mráčcích a mracích, a jakmile mají trošičku času, tak se sejdou na některém z obláčků a vyprávějí si.
Co myslíte děti, o čem si budou vodní kapky vyprávět?
Jestli chcete znát některé příběhy vodních kapek, tak až bude pršet, sedněte si k oknu a tiše poslouchejte, třeba nějaká kapka přiletí i k vám a poví vám svůj příběh tak, jako ho pověděly mně.

Proč maluji?
Pro své potěšení. Při kreslení totiž zapomenu na starosti i na to, že mě občas něco bolí. Jsem ráda, když vás moje obrázky potěší a pohladí na duši.

RS má třicet let. Letos mi ereska mnohé vzala, pro stálý třes v rukách i jehlu z ruky. Háček a korálky bráním ze všech sil! Těch se vzdát nehodlám. Speciální poděkování patří mojí mamince: „Mám tě moc ráda“.

Čím méně ujdu, tím menší věci a větší detaily fotím.
Čas na cestě neodpovídá vždy času její existence. Tenhle kámen ležel na Fossil DiscoveryTrail v Dinosaur National Monument u Vernalu na rozhraní Utahu a Colorada, která zachycuje ve třech vrstvách období před 163–75 miliony let. Zdejší naleziště dinosauřích kostí patří k nejvýznamnějším na světě. Bonsaje se tvarují a obrůstají i desítky let. Flatach, Korutany, Rakousko, 2013. Byla moje první zahraniční cesta s vozítkem pro seniory.

Krystalka

Narodila jsem se roku 1947 v Praze. Velkou část svého raného dětství jsem strávila u babičky. Bydlela na chatě s velkou zahradou.
Pamatuji si na přístroj zvaný krystalka. Babička vždycky zavelela – pojď, musíme domů, budou zprávy! Tam usedla ke stolku u okna, nasadila si sluchátko a nebyla s ní žádná zábava. Stále se zlobila, že není nic slyšet, že v tom stále jen praská. Potom se většinou odebrala na zahradu a „přes plot“ dávaly se sousedkou dohromady, o čem se ve zprávách vlastně mluvilo. Zprávy byly i večer, ale při svitu petrolejky bylo téměř nemožné najít správné místo na krystalce.
Když jsem byla trochu větší, směla jsem si tento přístroj vyzkoušet sama. Jestli se dobře pamatuji, byl to černý kámen a v něm byla místa žluté barvy. Takové plíšky. Na ta jsem se musela strefit jakýmsi drátem a najít stanici. Sluchátko do ucha nebylo vůbec příjemné, dost mě tlačilo.
Někdy se mi podařilo najít i „muziku“, buď dechovku nebo vážnou hudbu. Vždy jsem z toho měla velkou radost. Jen jsem se divila, proč si babička místo krystalky nekoupí rádio jako máme doma v Praze. Usoudila jsem, že je moc drahé, a babička na něj nemá peníze.
Na chatě nás často navštěvovali rodiče s malým bráškou. Babička si téměř vždy stěžovala na krystalku, že zase není slyšet. Táta potom celou dobu opravoval jakési uzemnění a anténu. Myslím, že to stejně nepomohlo.
Pak jsme jednou přijeli na chatu. Už od vchodových dveří bylo slyšet vyhrávající rádio a babička jásala. Konečně mi zavedli elektriku.
Nezapomenutelným zážitkem z dětství byly odpolední pohádky. Po obědě jsme se celá rodina pohodlně usadila a všichni jsme poslouchali příjemný hlas vypravěče. Byl to takový balzám na duši.

Narodila jsem se v roce 1951 a diagnózu RS jsem dostala ke svým padesátým narozeninám. Dříve jsem hodně sportovala, v šermu jsem získala 11. výkonnostní třídu. Zajímaly mě různé výtvarné techniky, korálkování, šití.
Mám období, kdy nemohu ani vyrábět šperky (EDSS 6,5–7). Vzhledem k zadanému tématu posílám jen 4 fotografie (jaro–léto–podzim–zima), které vznikly během posledních let. Objekty jsou focené na zahradě a na kraji lesa, který máme asi dvacet metrů za naší chatou.

V roce 2010 jsem se zúčastnila výstavy Cesta za duhou, poslala jsem fotografie kudlanky nábožné a opadaných lístků pivoněk na vodě. Letos jsem se rozhodla poslat opět něco ze svých zálib. Jsou to moje pletené zvonečky z pedigu. Je to jen další střípek z mých aktivit a zajmů, co tvořím pro radost druhých. Proto tvořte, foťte a radujte se z každé aktivity, co vám dělá radost…

Narodil se 1. 11. 1959, potápí se od roku 1976 a v roce 1982 zkonstruoval své první pouzdro na fotoaparát. Od té doby zaznamenává své zážitky nejprve ze zatopených lomů, pískoven a jezer, včetně vzdáleného Bajkalu. Později, když nová doba umožnila cestování, zaznamenává život v mořích a oceánech. Začínal v Baltském moři, Jadranu i Egejském moři. Film vystřídaly paměťové karty, evropská moře, oceány. Nyní je jeho nejoblíbenějším místem korálový trojúhelník od Filipín po Papuu. Mnohokrát navštívil Indonésii a to nejen Indický oceán a Indopacifik, ale i džungle Sumatry a ostrovy s endemickými živočichy a jedinečnými obyvateli.

Každá duha má krásné barvy a každá si svoji cestu na nebi maluje.
Po té barevné sluneční dešťové chodí snad jenom víly…
I já bych se ráda prošla po cestě a ta by nemusela mít ani ty duhové barvy, tak si o cestách budu jenom snít.
Ta roztroušená… ta se nenechá přemluvit, jsem tady, povídá mi, tak se se mnou už konečně smiř. Vím, ono ti nic jiného nezbývá. Mám tě ráda… jsem tvoje.
No dobrá, tak si se mnou žij dál, ale o jedno tě moc prosím.
Už zůstaň taková, jaká jsi, a víc mne nezlob a buď ke mně laskavější. Děkuji.

Moje korálky
V létě nemám na korálkování moc času, ale na podzim a v zimě si ráda ke korálkům sednu a vyrábím a vyrábím…

Moc mě potěšilo, když jsem se dozvěděla, že naše výstava bude v budově Českého rozhlasu.
Rozhlas mě totiž provází celý můj život. V době mého dětství ještě televize nebyla. Rozhlas byl vždy pro mne zdrojem poučení, zábavy a rozvoje představivosti – od mého dětství.
Je to médium, které mě provází od časného rána. Baví mě, poučuje a neruší. A nedělní pohádky – ty mě provázejí dodneška. Neumím si bez nich představit nedělní odpoledne. Nejraději poslouchám “Český rozhlas 2”. Baví mě, zajímá a nenásilně vzdělává.
Děkuji za Vaši práci, Český rozhlase.

Proč fotím?
Inu, můj mozek stárne se mnou a vzpomínky z něj pomalu vypadávají. A tak se mým dobrým kamarádem, který si zapamatuje vše, co do něj vložím (vyfotím), stal digitální fotoaparát. A že toho na mých toulkách světem, dnes už bohužel jen s elektrickou tříkolkou, je.
Tak třeba zrovna tyto fotky jarní přírody. Fotky nevoní – škoda, ale dýchá z nich jarní povětří a daří se jim znovu vykouzlit v mé mysli obrázek kouzelné probouzející se přírody. A zavedou mne opět do jarní krajiny na Čeřínek 2015, kde jsme měli toho roku rekondici naší Rosky.
Druhé fotografie pak nasměrují mé vzpomínky také. Tentokrát ovšem na jiný, mnou momentálně požadovaný směr. A v mé mysli přitom vzniká dojem, že to musí přece cítit i ostatní, a proč jim tedy ten vjem také neposkytnout.

Jmenuji se Zdenka Vojtěchová, je mi 42 let, bydlím v Otvovicích a mám malou dcerku Haničku. Moje vášeň je kresba a malba. Této zálibě jsem se začala věnovat před patnácti lety po propuknutí mé nemoci. Malba mi moc pomáhá k překonání životních obtíží a řešit někdy složité životní situace. RS už mám sedmnáct let a jsem ráda, že jsem se seznámila s Cestou za duhou, díky tomu mi pomáhá pokračovat v cestě.

Co Vám ještě můžu psát?
Je mi pětašedesát.
Co bych chtěla – nemůžu,
co bych měla – nezmůžu.
Tak všem přeji hezký den
a jdu si s chodítkem ven.
Svoje povídky nebo básničky nabídnu občas přátelům ve spolku Roska, nebo těm, kteří mají zájem si přečíst moje příběhy veselé i vážné. Mám radost, když se lidem líbí a někoho potěší.

Moje rádio

Klidně mohu napsat „moje milé rádio“ – a vůbec nebudu lhát. Snad jenom v tom, že nebylo jenom moje, ale celé naše rodiny.
Když jsme byli úplně malí caparti, byla to pro nás kouzelná skříňka, která v sobě skrývala spoustu malých lidiček a zvířat; a dokonce někdy i auta nebo vlak, parník či bouřku. Také odtud znělo bití zvonů nebo různé znělky, které zvaly posluchače k oblíbeným pořadům. Zvaly i mé rodiče „Kupředu–levá!“, hned jsem věděla, že budou zprávy Čs. rozhlasu, ale před nimi ještě nezapomenutelný Hajaja. A dál znělka ranní rozcvičky, čtení pana Františka Nepila, které bylo velice příjemné a končívalo slovy: „Přeji Vám pěkné a ještě hezčí ráno“. Protože tenkrát se v sobotu pracovalo i chodilo do školy, tak odpolední „Pozor zákruta“, v neděli dopoledne pořad „Hrají a zpívají Plzeňáci“. Milovala jsem nedělní pohádky po obědě a večerní četbu na pokračování.
Asi jako pětiletá jsem byla se sestrou na prázdninách u babičky a dědečka v Praze. Bydleli tenkrát ve Slezské ulici. Dědeček nás vodíval na vycházky nejen v okolí jejich bydliště, ale projížděli jsme cinkajícími tramvajemi po mnohých místech Prahy a ty si prohlíželi.
Pěší procházkou jsme šli Vinohradskou třídou, myslím, že babička tenkrát dědečkovi říkala: „Vem je po Fošovce až k Wilsoňáku a zpátky okolo rozhlasu, ať se holky projdou!“. Dědeček nás opravdu vedl každou za jednu ruku po „Fošovce“ a vypravoval, co v kterém obchodě prodávají, a nám skoro lezly oči z důlků. Ukazoval, jak rychle jezdí tramvaje a jak lidé musí dávat pozor, aby se nestalo neštěstí. A po chvíli nám ukázal na protější straně široké ulice velkou budovu Československého rozhlasu. Sedl si k nám na „bobek“, protože při jeho výšce téměř dvou metrů bychom my dvě malé vykulené holčiny z jeho povídání neslyšely asi nic. Zběžně nám vysvětlil, že tam se vlastně dělají a odtud vysílají ty krásné pořady, které nám doma tatínek, jako nejvyšší představitel naší rodiny, pouští otočením knoflíku. A pokračovali jsme všichni až k hlavnímu nádraží – Wilsonovu, které jsme vlastně tenkrát viděli jen z mostu. A cestou zpět jsme se vraceli už po té straně ulice, kde je budova rozhlasu. Zase se dědeček zastavil a tentokrát nám jen tak zjednodušeně vyprávěl, že na konci války se tam moc těžce bojovalo právě o ten Rozhlas. Vím, že tehdy měl oči plné slz. Tenkrát jsem to nechápala, až další léta přinesla vysvětlení… A teď už jich uběhlo sedmdesát! I mně přibyly nějaké ty ročky, ale vzpomínky se mi vybavují.
Ta procházka pokračovala přes Čechovy sady a domů. Po obědě jsme musely odpočívat, samozřejmě jsme se sestrou usnuly. Pamatuji si, že dědeček hrál výborně na klavír a naši popolední siestu přerušil příjemnou Dvořákovou Humoreskou.
Až jsme se vrátily domů k rodičům, pozorovala jsem víc naši „hrací skříňku“. Ovládací knoflíky dva, jeden na pouštění, zesílení zvuku, ztlumení a vypnutí. A druhý na naladění stanic, kde na takové tabulce popsané jmény a číslicemi, jezdila tyčinka a ukazovala, která stanice je právě zvolena. A ještě takové zelené „oko“. Zkrátka světýlko, které nám mělo říct, že náš radiopřijímač je v provozu.
Tak to jsou milé vzpomínky na rádio a Český rozhlas a jeho různé stanice, které dodnes vyvolávají třeba i hudební úryvky ze symfonické básně Vltava, ukázky různých pořadů a nebo jen hlasy už třeba i nežijících umělců.
Moje vzpomínky. Máte také takové?