15. ročník na téma

50 dní pro roztroušenou sklerózu

6. listopadu – 10. prosince 2017

Úřad městské části Praha 2
nám. Míru 20, 120 39, Praha 2

Vážení a milí,
je mi velkou ctí podílet se na přípravách jubilejního 15. ročníku výstavy, která má, jak je vidět, stále velký smysl.
Letos je to po desáté, co se skrze vaše díla seznamuji s vašimi příběhy a připravuji je pro návštěvníky výstavy. Zvolili jsme pro tento ročník téma „Významné stavby Prahy 2“ kvůli místu, kde se letos výstava koná. To jsem posléze (kvůli vašim reakcím) upravila na „Vaše oblíbená místa“. Sešly se proto práce, které reagují na první téma, také na Prahu jako takovou, i na téma druhé a tak se můžeme přenést i na místa, která pro vás hodně znamenají. Výstava je tak jaksi trojtématická.
Letos je to poprvé, co jsem na to sama. Klára Zápotocká má již tolik povinností, že jí bohužel nezbývá čas. A protože mě naopak život obdaroval malinkou kamarádkou, poprosila jsem o pomoc grafičku Zuzanu Vojtovou. Ta pro nás letos navrhla výtvarnou podobu grafických materiálů.
Nic nezůstává tak, jak jsme zvyklý napořád. Mění se okolnosti a tím i uspořádání vztahů, situací a vnímání sebe sama v nich. Buďme silní všechny změny zvládnout, abychom se na naší cestě neztratili.
Jsem moc ráda, že mohu být součástí tohoto projektu. Těším se na setkání s vámi na vernisáži.

MgA. Veronika Bratrychová
Kurátorka výstavy Cesta za duhou

Úvodní slovo

Autoři

Stačí se někde zastavit.
Někde v Praze.
Někde u počítače.
Stačí se někde zastavit.

Často nacházím inspiraci k výtvarné tvorbě ve svém rodném městečku Litomyšl. Proto i tentokrát zasílám motivy Litomyšle – různá zákoutí.

Proč maluji.
V létě ani tolik času není, ale v zimě je přece brzy tma. Jsem doma sama a všude je ticho, tak si sednu, pustím si rádio, vezmu tužku nebo pastelku a kreslím. Někdy jen tak, co mě napadne, nebo podle fotografie.
A pro koho kreslím? Jen tak pro potěšení.

koutnikova.jpg

Ráda fotím hlavně krásnou barevnou přírodu, protože nejlepším a nejšikovnějším malířem je právě ona v každém ročním období.

Když se dochůzné vzdálenosti krátí, stále zbývají fotky z cest. Vracím se k nim často. Fotky domů s sebou nesou spousty lidských příběhů.
Úzké chudé uličky nájemních domů se v městech na jihu příliš neliší. Ale jejich, obvykle francouzská, okna ano. Květiny v těch tepelných tunelech obvykle moc neprospívají, ale prádlo se určitě suší dobře a třeba i ovlivní fantazii leckterého procházejícího. A v Barceloně je to opravdu kontrast k vilám Antonia Gaudího.

VYŠEHRAD
– skála nad Vltavou, mytické místo naší historie a taky místo, kde jsem se vdávala. V mlze a v noci má svoji atmosféru!
ČESTNÍ OBČANÉ PRAHY 2
– Praha 2 je příjemné místo k životu, je plná pěkných zákoutí, zajímavých zákoutí… A také s ní byli a jsou spojeni zajímaví lidé… Radnice městské části uděluje titul Čestný občan Prahy 2…

Ahoj! 🙂 Je mi 26 let a RS mám 12 let. Někdy je hůř, někdy zase líp. Říkají o mně, že jsem malá a šikovná 🙂
Baví mě převážně fotografování, cestování, četba, tvůrčí a kreativní práce 🙂 A nesmím zapomenout na mého čtyřnohého terapeuta, bílooranžového kocourka.

Baví mě design pro každoden. Zajímám se o atmosféru, funkci a vzhled míst, kde se žije. Těší mě jednoduchost, jasná struktura a řád. Tvaruji bílou barvu. Věřím v detail.
Město, to mě baví obzvlášť – ulice, domy, světla, řeka a tramvaje.

Pro letošní Cestu za duhou přikládám fotografie a texty o Praze.

Velikonoün°-trikolĘra-Kr†lÖv-DvÖr-2018.jpg

Letošní téma zní „Praha 2“. K této části Prahy mám zvláštní vztah.
1. Jako pacient – docházím do RS centra na Karlově náměstí.
2. Jako zákaznice mnohých korálkových obchůdků, které se v této části Prahy nacházejí.
3. Mnoho setkání s milými přáteli. Předlohou pro moje výrobky je park před RS centrem. Léto, trávníky, rozkvetlé květiny, slunce…
K 15. narozeninám „Cesty za duhou“ přeji vše nejlepší!

Velikonoün°-trikolĘra-Kr†lÖv-DvÖr-2018.jpg
sipova.jpg

Narodil se 1. 11. 1959, potápí se od roku 1976 a v roce 1982 zkonstruoval své první pouzdro na fotoaparát. Od té doby zaznamenává své zážitky nejprve ze zatopených lomů, pískoven a jezer, včetně vzdáleného Bajkalu. Později, když nová doba umožnila cestování, zaznamenává život v mořích a oceánech. Začínal v Baltském moři, Jadranu i Egejském moři. Film vystřídaly paměťové karty, evropská moře oceány. Nyní je jeho nejoblíbenějším místem korálový trojúhelník od Filipín po Papuu. Mnohokrát navštívil Indonésii, a to nejen Indický oceán a Indopacifik, ale i džungle Sumatry a ostrovy s endemickými živočichy a jedinečnými obyvateli.

Mám ráda ruční práce, vždy si u nich odpočinu, pak je hned lépe na těle i na duši. Nejraději mám korálkování, připomíná mi to rozkvetlou louku a moji malou, ale pěknou zahrádku v Polné na chalupě. A zkouším i jiné věci, tentokráte i plátěné tašky a sáčky udělané ubrouskovou metodou.

Pacientem s roztroušenou sklerózou jsem od roku 1998. Život s žádnou nemocí není jednoduchý, vytváří spoustu překážek a otazníků, ale i výzev v životě člověka, které, když se ale správně uchopí, tak to snad někdy hůře 🙁 někdy lépe 🙂 jde dál.
Proto „Držte – držme se“.

Před několika lety jsem byla ve Francii – v Provence. Tamní krajina mě naprosto okouzlila. Posílám proto pastel s názvem „Vzpomínka na Provence“.
V Teplicích bydlím už od roku 1969. Město se mi moc líbí, nedovedu si představit, že bych žila jinde. Obzvlášť mám ráda lázeňskou část, historický střed města a Zámeckou zahradu. A tak jsem vybrala pastel s názvem „Kostely na Zámeckém náměstí“. Nejraději ale maluji České středohoří. Uchvacuje mě jeho atmosféra, panoráma plné kopečků. Jsem tady doma, už proto, že jsem se tu v Bořislavi pod Milešovkou narodila.

urbanova.jpg

Kostely na Zámeckém náměstí v Teplicích, suchý pastel

Proč fotím.
No, to máte tak.
Ráno se vzbudíte, otevřete kukadla a v „tu ránu“ se na vás vyřítí tolik barev, tolik krásy, tolik života, že nemůžete odolat.
Malovat neumíte a tak se během dne alespoň fotoaparátem pokoušíte trochu té životnosti okolního světa uchovat do budoucna i pro druhé. Máte bláhový pocit, že Ti druzí nevidí to, co vy, a že jim musíte pomoci otevřít oči. Odloupnete tedy kousek svého „JÁ“ a pošlete ho mezi ostatní lid, ať se taky pokochá. Výslednou fotografií je dílo dokonáno a ve vás zůstává dobrý pocit vzniku.
Proto i já fotím.

Rok utekl jako voda a máme tu opět moji milovanou akci, výstavu Cesta za duhou. Letos je to má pátá výstava a jsem moc ráda, že se mohu opět zúčastnit. Letošní rok je pro mne krásný i tím, že mi přinesl změnu, kterou jsem si moc přála. Přihlásila jsem se do pořadu „Jak se staví sen“ s Ivou Kubelkovou a vysněný sen se mi splnil. Proč to zmiňuji? Chci všem říct, že snít je správné.
Potkala jsem spoustu lidí, kteří mi dali sílu pokračovat dál a žít naplno, a za to všem moc děkuji. V naší vesničce Otvovice, odkud pocházím, mi udělali překvapení, další výstavu. Super.

vojtechova.jpg

Václavák, olej na plátně

„V první řadě se musíš starat sám o sebe, až pak můžeš pomáhat ostatním.“
Hasiči

Jelikož jsem u hasičů, tak tento citát opravdu sedí. Pro mě jsou hasiči opravdu jedna rodina, která chrání nás všechny.

Proč? Proto!!!
Tak, jako výstavě Cesta za duhou přibývají úspěšné ročníky, tak i nám všem přibývají roky. Někdy lepší, jindy méně úspěšné. Bohužel, je to časově ovlivněno zdravotním stavem, který tak trochu nechce vědět nic o našich tužbách a přáních. Každý děláme, co umíme nebo můžeme. Nebo skoro každý. I já se stále snažím psát svá dílka. Pro potěšení sobě a možná i ostatním. A pořád mě to baví.
A přeji i vám všem dobré zdraví a život ať vás baví!!!

Moje první láska

Pořádně jsem se zamilovala v první třídě. I když vlastně už ve školce jsem obdivovala Pepíčka Svobodu. Okouzlil mě hlavně svými ohromnými brýlemi, které jeho drobný obličejík zdobily duhovými barvami, jakmile skla či obroučky prosvítilo slunce.
Ale nebyla to ta pravá láska. To jsem poznala, když jsem jako odvážná školačka začala navštěvovat základní školu. Jako maličká jsem obdivovala velkou budovu, kde v přízemí byly dvě první třídy, záchodky a umývárna
a také byt školníkův. Na široké kamenné schodiště z mezipatra shlížel z vysokého podstavce Učitel národů – J. A. Komenský. A toho jsem se bála.
Chodila jsem tehdy do 1. B. Bylo nás asi třicet dětí, většinou z předměstí, odkud jsme se všichni znali. Lavice byly staré a i dlouhé pracovní stoly
s kalamáři byly dosti omšelé a různě zdobené předešlými žáky. Paní učitelka sedávala za širokým psacím stolem, ale byly jí vidět nohy. Náš psací stůl doma byl stejný, ale měl takovou desku, že tatínkovy nohy vidět nebyly. Ve třídě byla stolička a na ní lavor s vodou a houba na mytí tabule. Nad paní učitelkou visel pan president a důležitě se na nás díval. A v rohu místnosti byla dřevěná krabice pověšená skoro u stropu. Na jejím látkovém potahu bylo zašedlé kolo, ze kterého se čas od času ozvalo praskání a chrčení a potom hlas ředitele. To byl školní rozhlas. Pod ním ohromná černá kamna, kterým se říkalo Golem. A tam každý den brzy ráno chodil zatápět pan školník. Taky chodil přikládat, někdy i při vyučování. Měl veliké uhláky plné uhlí. Zvedl je vysoko a vysypal všechno do hladových dvířek Golema. Někdy vyšlehl i plamen a za ním spousta jisker. Ale pan školník se nebál. Pro mě byl hrdina. To byl tenkrát muž mého srdce. Že to byl ten pravý jsem poznala i podle toho, že při nalévání ohřátého mléka o velké přestávce mi s paní školnicí naléval můj otlučený plecháček plný skoro po okraj. Vždycky jsem lačně upila tu modrobílou dobrotu a vděčně jsem se na něj usmála. Až s odstupem času mi došlo, že spolužáci měli hrnečky o trochu větší…
Jednou jsem panu školníkovi nabídla svůj chleba s marmeládou. Začernalý od kamen, poněvadž právě přikládal, vzal si můj dárek. A v zápětí mi paní školnice donesla celá rozesmátá dva velké tvarohové koláče. Zkrátka – byla to ta pravá láska, ta první. Tenkrát mi vůbec nevadilo, že pan školník má svoji paní školnici a tři děti, že je každý den špinavý od kamen. Milovala jsem ho, i jeho pozdrav „Dobré ráno, švitorky!“ Nikdy jsem v zimě nenanesla sníh na botách a nenabryndala mléko na podlahu ze sukovitých prken. Také jsem ho obdivovala za to, že se nebál a pana Jana Amose Komenského utíral hadrem od čepičky po hrudník. Dál už učitel národů nevedl, tam už byl vysoký podstavec.
Ach, kde je dnes konec panu školníkovi s rozevlátým pláštěm a milýma očima; kde je ten čas, kdy tohle vše bylo skutečností. Je pryč, tak, jako těch šedesát let, které mě poznamenaly tou mojí první láskou.
Samozřejmě, byla i studentská první láska; vydržela mi vlastně až dosud. Od poznávání tajů a krás lásky v mladém věku až po lásku a porozumění po 49ti letech společného života.
I lásku platonickou znám, je to takové teplo u srdíčka. Mohu milovat třeba knihu, nebo určitou báseň; krásné obrazy či jímavou melodii, která mě dokáže rozplakat. Ale i kolegu, který také píše různé povídky a povídání a dokáže mi v těžkých situacích poradit a „podržet“.
Mám v sobě tichou radost, že tyhle všechny lásky znám. A vlastně každá z nich byla ta první.